Kým som napísal svoju knihu, zrelo to vo mne 25 rokov - rozhovor s Vojtechom Benizckym.

Autor: Peter Hoferek | 12.10.2016 o 16:05 | (upravené 13.10.2016 o 8:49) Karma článku: 2,24 | Prečítané:  671x

Mnoho ľudí píše do šuplíkov a len časť z nich sa odhodlá svoje dielo predstaviť aj verejnosti. Jeden z tých, ktorý sa k tomu odhodlal je Vojtech Beniczky. Prečitajte si rozhovor s autorom krimi románu - Stvorená objasňovať zločin.

Dobrý deň, pán Beniczky, prečítal som si vašu knihu Stvorená objasňovať zločin a veľmi ma zaujala. Skôr, ako sa ale budeme rozprávať o samotnej knihe, rád by som vedel niečo o vás.
Mám 43 rokov a mám rodinu, ktorá mi je oporou. Vyrástol som v Bratislave, kde dodnes žijem a pracujem. K mestu mám kladný vzťah. Najmä k historickému centru mesta. Rád sa pozerám na Dunaj a veľmi obľubujem lesy nad mestom, do ktorých som od malička často chodieval.

 Viem že ide o vašu prvú knihu. Ako ste sa vôbec dostali k písaniu kníh?
Spomínam si, že už ako 17, 18-ročný som cítil, že to vo mne je. Vždy keď som si prečítal nejakú knihu, tak som uvažoval nad tým, že začnem písať. No ja na všetko idem pomaly. Žijeme v rýchlej dobe, a mám čo robiť, aby som sa prispôsobil. Asi aj preto mi prípravy trvali 25 rokov.
Zrelo to vo mne dovtedy, až to začalo byť neudržateľné.

Dielo má až 400 strán, to je dosť veľa na prvotinu. Nestalo sa vám, že by ste niekde uprostred písania mali chuť sa na to vykašľať?
To nie. Ale mal som obdobia, keď som si myslel, že to nikdy nedokončím. A dvakrát som si musel dať na týždeň - dva pauzu.

Knihu vám vydalo mladé slovenské vydavateľstvo Elist, ako ste sa dostali k spolupráci s ním?
Čítal som články so slovenskými autormi a po rozhovore s Romanom Horňákom som si našiel stránku vydavateľstva Elist. Prekvapila ma bleskurýchla reakcia a príloha s návrhom zmluvy. Veľmi ma to potešilo a motivovalo do ďalšej tvorby.

Zatiaľ sa kniha Stvorená objasňovať zločin predáva len v elektronickej verzii. Kedy sa čitatelia dočkajú aj papierovej verzie na pultoch kníhkupectiev?
Túto otázku počúvam každý deň od svojich známych. Spolieham sa na šikovnosť vydavateľa a pevne verím, že kniha sa dostane na pulty kníhkupectiev do konca novembra. Veľmi sa na ňu teším! Už teraz si ju je možné objednať na webe vydavateľstva Elist za zvýhodnenú cenu.

Sú vaše knihy čisto fikcie, alebo čerpáte aj z reálnych príbehov?
Využívam predovšetkým svoju možno až precíznu fantáziu.

Kde teda čerpáte inšpiráciu a prečo kriminálne prostredie?
Dospieval som v divokých začiatkoch 90-tych rokov  a ulice Bratislavy  vtedy boli dostatočným kriminálnym prostredím. A ja som bol súčasťou tej doby.
Často sa mysľou do tých čias vraciam pri dlhých prechádzkach mestom alebo po lesných chodníčkoch. Je to pre mňa dodnes výborná inšpirácia na písanie. Postačí, ak si do tej doby premietnem súčasných ľudí. Obdobné príbehy sa odohrávajú aj dnes, len sú menej viditeľné.

Nie je všade okolo nás už zla dosť, treba o tom ešte písať?
Myslím si, že vždy je dôvod poukazovať na realitu, aj keď je krutá. Navyše sa snažím do príbehu zakomponovať množstvo zaujímavých postáv, vniesť primeranú dávku humoru a krutosť záporných postáv kompenzujem rodinným putom a pevnými priateľstvami viacerých kladných hrdinov.

Nájdete si popri zamestnaní a rodine čas na písanie kníh? Viem, že napísať knižku vám trvalo 13 mesiacov. Neodradilo vás to od ďalšieho písania?
Píšem po večeroch, aj skoro ráno. A práve naopak. Ako som už povedal, všetko mi trvá o niečo dlhšie, ale keď som to už dokázal, motivovalo ma to k ďalšej práci. A verím, že svoju druhú knihu už napíšem o čosi rýchlejšie.

Píšete podľa vopred pripravenej osnovy, alebo nechávate deju voľný priebeh?
Na začiatku som mal len nejasnú predstavu o tom, ako sa bude dej vyvíjať. Preto som vytvoril silné postavy a neustále som im staval do cesty náročné prekážky. Baví ma príbeh skladať postupne.

Uvažujete, že sa budete venovať aj inému žánru, ako sú kriminálne romány?
Mám v hlave nejasnú predstavu jedného príbehu z kategórie fantasy. Možno tú predstavu raz zrealizujem. Kto vie?

Máte vôbec čas čítať knihy? A ak, tak aké najradšej?
Čítam veľmi rád a aspoň hodinu – dve v podstate každý deň. Najradšej severské kriminálne romány. Ale rád si prečítam aj príbehy založené na humore.

Prezradíte aj mená autorov, ktorých čítate?
Mojou jednotkou je Stieg Larsson. Medzi mojich obľúbených autorov ďalej patria: Jo Nesbo, Camilla Lackberg, Arne Dahl, Jussi-Adler Olsen, Simukka Salla a ďalší severania. Čítal som však aj Dievča vo vlaku od Britky Pauly Hawkins, či Hlboké rany od Nemky Nele Neuhaus. A teraz sa chystám na Kata od slovenského autora Romana Horňáka.

Prečo ste sa rozhodli skrývať za pseudonym?
Netúžim po popularite a nie som rád v centre záujmu. Aj mojim rodičom musela o knihe povedať moja manželka. A môj súhlas dostala, až keď som knihu dopísal.

Sú postavy, ktoré vo vašich dielach vystupujú, inšpirované ľuďmi, ktorých poznáte?
Áno. Ale každú postavu skladám z vlastností viacerých ľudí. Našťastie poznám mnoho ľudí s výraznými vlastnostnými črtami.

Hlavnou postavou knihy Stvorená objasňovať zločin je mladá krásavica Paula, ktorá obľubuje silné motorky, rockovú hudbu, zbrane a bojové umenie. Tiež ste sa pri nej inšpirovali osobou, ktorú poznáte zo svojho života?
Nijakou konkrétnou. Poznám však rockerku ako je ona. Inteligentnú, so zmyslom pre spravodlivosť. Poznám aj motorkárku a tiež trénerku bojových umení. Pospájal som ich do jednej. Často sa prechádzam po meste a všímam si ľudí s netradičným výzorom. Pokúšam sa predstaviť si, ako asi žijú. Kde pracujú, aké majú záľuby.  Pri pohľade na mladé ženy, ktoré v uliciach Bratislavy vídavam, nepochybujem, že podobná žena ako je Paula niekde skutočne existuje.

O čom je nová kniha Stvorená objasňovať zločin?
O dobe, ktorú žijeme. O krutosti a vypočítavosti. O nástrahách, ktoré si ani nevieme predstaviť, kým nás nepostretnú. Aj o predsudkoch. O náhodách. A o túžbe po láske. Ale aj o všedných radostiach a starostiach bežných ľudí.

Ako vznikla obálka vašej knihy?
Predstavil som si scénu z románu, keď bola hlavná hrdinka v najťažšej situácii. Posadil som dcéru na stoličku, odfotil som ju s kuklou na hlave a potom sa so snímkou pohrala moja manželka. Nakoniec som ju poslal mladej šikovnej grafičke Sáre, ktorá vyrobila obálku podľa mojich predstáv.

Vojtech Beniczky - Stvorená objasňovať zločinVojtech Beniczky - Stvorená objasňovať zločin (Sára Kancianová)

Kedy začnete písať ďalšiu knihu?
Už som začal písať pokračovanie k prvej knihe. Kladní ani záporní hrdinovia z mojej prvej publikácie tak ešte nepovedali posledné slovo.

Čím sa bude od predošlej odlišovať?
Predovšetkým v množstve záporných postáv a tiež v počte mŕtvych osôb. Ale viac už neprezradím...

Ďakujem za rozhovor a prajem veľa síl do písania a pozitívne hodnotenia od čitateľov. :)

Komunita fanúšikov knihy Stvorená objasňovať zločin sa práve rozbieha, pridajte sa:
https://www.facebook.com/Stvorená-objasňovať-zločin-1338076122870830
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Matovič skokan mesiaca, Kiska nestúpa

Decembrový prieskum prekvapil najmä pri OĽaNO.


Už ste čítali?