reklama

Prespával som na policajných staniciach

Nie, že by som bol dáky kriminálnik. Nikdy som nemal problémy so zákonom a ani zákon so mnou... (Alebo mi aspoň na nič vážne neprišli.) Jednoducho sa mi počas mojích potuliek svetom osvedčilo prespávanie na policajných staniciach.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Bolo to v krajine, kde policajt naozaj slúži ľuďom. Nie, nie, nie je to žiadna fikcia. Ver, či nie, taká krajina existuje. Je ňou Thajsko (neskôr som mal podobné skúsenosti aj s Čínou). Táto obľúbená turistická destinácia nevďačí za svoju popularitu len krásnym plážam, historickým miestam, budhistickým kláštorom a výbornému jedlu, ale hlavne milým obyvateľom, vďaka ktorým sa tu turista cíti veľmi príjemne a srdečne vítaný. Úsmevom ťa obdaruje predavač manga, šofér kamiónu, šantiace decká, či starček sediaci v chládku pod stromom. Nik sa neponáhľa, jedine amatérsky bežci. Krajina je celkom slušne rozvinutá a mal som pocit, že všetko funguje tak ako má. Hoci som tam bol akurát v čase, keď sa konali protivládne protesty. http://www.sme.sk/c/7208318/thajska-armada-vyhlasila-stanne-pravo-puc-to-nie-je-tvrdia-generali.html

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takéto príjemné pocity som mal bezprostredne po vkročení do Thajska. Musím však poznamenať, že som tam prišiel z Laosu po tom, ako som už prešiel skoro všetky štáty juhovýchodnej Ázie. A tak som si už navykol na oveľa nižší štandard. Dokonca sa musím priznať, že som Thajsko pôvodne ani nechcel navštíviť, reku tam chodí každý turista. To bude určite strašná nuda! Ako veľmi som sa mýlil!

Navštívil som však len severnú časť Thajska, teda tú menej turistickú. Ako je to v Bangkoku či Phukete, neviem osobne posúdiť. Ale z toho, čo som počul od iných cestovateľov je to výrazne horšie. Možno si tam bol a nebudeš preto ani veriť mojim pozitívnym skúsenostiam so severnou časťou krajiny. No ale prejdime k tomu, o čo som sa chcel v tomto článku podeliť... a to sú zážitky s Thajskou políciou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V Thajsku majú popri klasickej polícií aj turistickú políciu. Z môjho pohľadu medzi nimi nie je veľký rozdiel. Akurát turistická polícia zaručene rozpráva po anglicky a na jej stanici sa vždy nájdu brožúrky, letáky a mapky pre turistov. Ale to sa často nájde aj na stanici bežnej polície. V priebehu 10 dní, ktoré som v Thajsku strávil, som dvakrát spal u miestnych a až sedemkrát na policajnej stanici. A to som nič zlé nespravil, fakt! Dokonca som tam spal úplne dobrovoľne! Prvýkrát ma na policajnú stanicu doviezol prespať jeden šofér, ktorého som si stopol a strávil s ním asi pol dňa. Trochu som sa čudoval, čo to je za nápad. Ale nebránil som sa tomu. Reku uvidíme, ako to dopadne, bude sranda. Počas cestovania som si už zvykol nechať miestnych, nech veci organizujú za mňa, keď ich to tak baví. Niekedy sa síce ich nápady ukážu ako dosť blbé, ale väčšinou to dopadne až neuveritľne dobre a vždy je z toho parádny zážitok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na policajnej stanici ma policajti hneď srdečne privítali, uvarili mi čaj a trochu sme si pokecali. Nechali ma osprchovať sa, dali mi heslo na Wifi, mango a čaj. Hoci som mohol spať priamo na stanici, postavil som si stan vedľa, bolo totiž dosť horúco. Po prvej takejto skúsenosti som si myslel, že to asi len tu sú takí milí policajti a tak som neočakával, že by som ešte v budúcnosti spal na dákej policajnej stanici. V ďaľšom meste, kadiaľ som prechádzal som síce dostal pozvanie domov od miestnych a tak som na poícii nespal. Ale keď som sa motal okolo policajnej stanice, policajti na mňa zavolali, že nech si idem s nimi pokecať. Dostal som od nich obed a ovocie na cestu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Policajný náčelník
Policajný náčelník (zdroj: hogy.sk)
Pohostinní policajti
Pohostinní policajti (zdroj: www.hogy.sk)

Mieril som na severozápad Thajska do Mae Hong Son. Cestou som sa ocitol v akomsi malom mestečku, kde som večer hľadal miesto na stan. Stretol som policajta v civile, ktorý ma priviedol na policajnú stanicu a nechal ma tam prespať. Do mesta Mae Hong Son som sa dostal ďalší deň stopom s tromi Číňankami. Tie si zaplatili ubytko v hoteli pri jazere a ja som rozmýšľal, kde by som postavil stan. Zrazu pri mne zastavil bežec a pýta sa ma, kam mierim. Tak som sa zdôveril s problémom, že by som rád niekde „zapichol“ stan. A on mi ukázal, že nech si stan postavím hneď pri policajnej búdke na tráve pri jazere. Pýtal som sa ho, či to nebude vadiť polícii, na čo mi povedal, že on je policajt a že keď si postavím stan, že sa mám ísť dnu osprchovať a že mi zatiaľ nachystá večeru. Nevychádzal som z údivu a pýtal som sa ho, či to je bežné, že u nich polícia takto pomáha. On sa ma na to spýtal, že či to u nás azda funguje inak. Nuž áno... :( Obe strany boli prekvapené... Na búdke mi ukázal veľký nápis v thajčine a angličtine, kde sa píše, že policajt je človek, ktorý má pomáhať ľuďom. Tak toto teda musím vyskúšať! Zaumienil som si, že odteraz budem chodiť spávať na policajné stanice a uvidím, či to ozaj všade takto funguje.

Nápis na policajnej búdke - Policajt je človek, ktorý má slúžiť ľuďom
Nápis na policajnej búdke - Policajt je človek, ktorý má slúžiť ľuďom (zdroj: hogy.sk)
Stanovanie pri policajnej búdke v Mae Hong Son
Stanovanie pri policajnej búdke v Mae Hong Son (zdroj: hogy.sk)

A fungovalo! Na každej stanici ma policajti milo privítali, ukázali mi sprchu, toaletu, dostal som heslo na Wifi, mapu, čaj, niečo pod zub a priateľsky sme si pokecali. Niekedy som spal v stane pri stanici, niekedy priamo v ich kancelárií. Každý policajt vedel po anglicky aspoň tak, že sa s ním dalo v pohode čokoľvek dohodnúť a hlavne boli vždy veľmi ústretoví.

Policajná stanica v Mae Sariang
Policajná stanica v Mae Sariang (zdroj: hogy.sk)
Ustlal som si v kancli policajnej stanice
Ustlal som si v kancli policajnej stanice (zdroj: hogy.sk)

S Thajskou políciou som mal dobré skúsenosti aj keď som stopoval. Síce by mi šoféri zastavili aj keby stopujem sám, ale občas mi dačo stopla priamo polícia a ešte mi na cestu dali vodu a mango alebo rambutan.

Pre porovnanie skúsenosti s políciou v susednej Kambodži, či Laose boli diametrálne odlišné. Jednak nevedeli po anglicky a nemal som ani pocit, že by mi kedykoľvek chceli nejak pomôcť. Práve naopak. Dvakrát mi chceli dať nezmyselnú pokutu a musel som sa s nimi dlho naťahovať, kým pochopili, že odo mňa doláre nevytiahnu. Ako jednať s políciou popíšem v niektorom z ďalšich článkov.

Ak si bol aj ty v Thajsku, napíš, aké si mal zážitky s miestnou políciou. Ozaj ma to veľmi zaujíma, či to tak aj v inej ćasti krajiny, alebo len na severe. Alebo bol si v inej krajine, kde je taká ústretová polícia?

Peter Hoferek

Peter Hoferek

Bloger 
  • Počet článkov:  27
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Okolo sveta s palcom hore - kniha, v ktorej podrobne popisujem môj dobrodružný spôsobo cestovania (Maximum zážitkov za málo peňazí).FB: facebook.com/SvetobeznikHogy/O mne:Ťúžba po spoznávaní rôznych kultúr, prírodných krás a v neposlednom rade aj seba samého ma už neraz vytiahla za hranice pohodlia. S batohom na pleciach som navštívil vyše 50 krajín sveta. Cestujem s minimálnymi nákladmi, obyčajne sám, alebo v dvojici (momentálne so svojou priateľkou). Nepotrpím si na luxus a neutrácam na zbytočnosti.Dopravu riešim prevažne stopom, ubytovanie u miestnych zadarmo, alebo v stane. Aby som si naplno vychutnal miestne jedlá, stravujem sa z pouličnýh stánkov, alebo malých jedálničiek rovnako ako miestni ľudia. Vyhýbam sa turistickým miestam, hotelom a reštauráciám. Práve preto sa mi darí cestovať lacno a intenzívne. Snažím sa zablúdiť na miesta, kde cudzinec bežne nezavíta. Najradšej navštevujem zabudnuté dedinky, kde poznávam tradičný život obyvateľov navštívenej oblasti.Cez vydanie svojej vlastnej knihy som sa postupne dostal k vydávaniu kníh aj iných autorov a založil som vydavateľstvo Elist Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu